Wprowadzenie: dlaczego może Cię to zainteresować?

topics:

Prawdopodobnie mógłbyś/mogłabyś wskazać strony internetowe, które uznajesz za warte (ponownego) odwiedzania, by zapoznać się z nowymi postami, czy artykułami. Podczas gdy istnieje całe mnóstwo blogów i innych stron - wizualnie równie często różnią się od siebie. Stąd też zawsze gdy chcesz sprawdzić co na nich nowego - wymaga to niemal ciągłego przełączania uwagi między zakładkami, kartami w przeglądarce, czy różnymi szatami graficznymi. Co więcej, niewykluczone (a nawet dość prawdopodobne), iż Twoje ulubione strony są przeprojektowywane raz na jakiś czas - a co za tym idzie, potrzebujesz na nowo zorientować się, "co gdzie teraz jest".

Szczęśliwie istnieje sposób na znacznie prostsze i wolne od dekoncentracji przeglądanie treści które lubisz (zachowując Twoją uwagę skierowaną w jedną stronę, bez przeszkadzaczy) - używając tzw. "czytnika RSS".


RSS: (to jest) Naprawdę Proste Rozwiązanie.
Ujmując prosto, RSS to sposób dostarczania treści bezpośrednio do Ciebie, tj. bez potrzeby odwiedzania garści stron które śledzisz za każdym razem gdy chcesz sprawdzić, co na nich nowego. Korzystając z RSS te strony - w pewnym sensie - "odwiedzają Ciebie", wysyłając do Ciebie swe nowe treści (przypomina to prenumeratę magazynu). Co więcej, niezależnie od tego jak wiele stron prenumerujesz - są one prezentowane przed Tobą w jednolity sposób, tworząc tym samym kompletnie nowy - Twój "Wymarzony Magazyn" :) . Składa się on z Twoich ulubionych treści - i jest stale na czasie (nie ma więc kolejnych "numerów", lecz stały dopływ kolejnych artykułów).

Jak pewnie się domyślasz, ten sposób jest kompletnie wolny od dekoncentracji/przełączania uwagi wspomnianych wyżej. Co więcej, zużywa znacznie mniej czasu: nie trzeba otwierać różnych stron internetowych, po prostu jedno kliknięcie (tapnięcie) i już widzisz co nowego znalazło się pośród wszystkich Twoich ulubionych źródeł. Poza tym sposób ów zużywa znacznie mniej transferu gdyż pobiera jedynie artykuły = właściwą treść, a nie całą resztę strony, składającej się zwykle ze sporej ilości "ciężkich" elementów do pobrania, od szaty graficznej poczynając. W przypadku RSS te elementy nie są konieczne.

Na koniec - Moją ulubioną zaletą jest to, iż możesz wskazać które artykuły chcesz przeczytać później. Mój typowy dzień z RSS to szybkie przejrzenie nagłówków nowych artykułów raz lub dwa razy dziennie - wybierając które z nich chciałbym przeczytać mając więcej czasu. A gdy ów czas nadejdzie - otwieram po prostu dział "Przeczytaj Później" (zwany dotąd "Ulubionymi"), relaksuję się i czytam to, co lubię :) .

Brzmi atrakcyjnie? To fantastyczne że w ten sposób możesz śledzić (prenumerować) niemalże każdą stronę internetową - wliczając blogi, a nawet podcasty (! - tak, w istocie możesz prenumerować też całe odcinki dostarczane bezpośrednio na Twoje urządzenie).


RSS - odrobina nomenklatury.
Jako że RSS jest nieco geekowskim konceptem wynalezionym dekady temu ;) - używa pewnej geekowskiej nomenklatury. Warto ją znać, gdyż różne aplikacje RSS uwielbiają korzystać z niej po dziś dzień, stąd dobrze wiedzieć co jest czym :) . Właściwie nie jest tego wiele - a jeden podstawowy termin: strumień - lub kanał :) . Strumień lub kanał to po prostu pojedyncze źródło treści, jak np. strona internetowa. To wszystko :) .

Inną rzeczą którą warto wiedzieć jest to, w jaki sposób pozyskać adres RSS strony która Cię interesuje. Niemniej, używając Handy News Reader już "zwykły" adres tej strony często wystarczy.

W przeciwnym razie pozyskanie adresu RSS nadal będzie dość proste: w Chrome możesz użyć do tego celu wtyczki Get RSS Feed URL.

Czasem możesz natknąć się na strony niewyposażone w RSS. Będą one wymagać nieco więcej wysiłku by włączyć je w Twój "Magazyn Marzeń" - jednakże są to dość rzadkie przypadki.

No comments:

Post a Comment

If You’d like to share a little bit more thoughts on those, it would be great (it’s not necessary):Jeśli chciał(a)byś nieco bardziej podzielić się wrażeniami, byłoby świetnie (nie jest to konieczne):

Are You a developer and would like a website for Your app? Feel free to contact :) !

Jesteś deweloperem i chciał(a)byś stronę dla Swej aplikacji? Zapraszam do kontaktu :) !

Sind Sie ein Entwickler und möchten eine Webseite für Ihre App? Suchen Sie einfach den Kontakt :) !