Doświadczenie przejrzystej lektury: następny krok.

topics:

W Handy'ym wysoce cenimy doświadczenie przejrzystej lektury: takie w którym możesz skupić się na właściwej treści, bez dekoncentracji czymkolwiek innym.

Pierwszym istotnym krokiem jest tutaj możliwość lektury pełnych artykułów, niezależnie od aktywnego połączenia z Internetem. Po aktualizacji każdy artykuł z osobna powinien być do Twej dyspozycji w swej pełnej formie - ani zewnętrzna przeglądarka stron, ani aktywne połączenie z Internetem nie są potrzebne do dalszej lektury tego, co już masz.

Teraz nadszedł czas by zaadresować kolejny krok na drodze doświadczenia przejrzystej lektury: czystość właściwej treści.

Jak czyste są artykuły które czytasz?

Handy może pozyskiwać treść artykułu tak z tzw. "kanału RSS", jak i ze strony na której artykuł został opublikowany. Pierwszy sposób jednakowoż często nie jest dobrym wyborem by nań polegać, gdy chcesz mieć pewność bycia zaopatrywanym/aną w pełne artykuły, miast skrótów ("zajawek"), czy nawet samych nagłówków. Stąd ten drugi wariant jest znacznie bardziej wiarygodny: pamiętaj tylko, by zaznaczyć Wczytuj pełne artykuły w oknie edycji każdego z Twych źródeł treści (kanału).

Jest jedna rzecz, o której warto przy tym pamiętać, Jako że artykuły pozyskiwane tą drogą pochodzą bezpośrednio z różnych stron internetowych, czasem mogą zawierać tu i ówdzie pewne dodatkowe treści (w samym tekście): bloki reklamowe, odnośniki do powiązanych treści, notę o autorze, udostępnianie w mediach społecznościowych, itp. Żadne z nich nie stanowią części właściwej treści artykułu, stąd też zwykle zaburzają płynność Twej lektury (czasem może być nawet trudno stwierdzić, czy nadal czytasz dany artykuł, czy też może to już reklama innego = powiązanego?).

A co jeśli mógłbyś/mogłabyś pozbyć się tego wszystkiego (lub przynajmniej sporej części)? Wraz z wersją v0.9.1 Handy NR wprowadziliśmy możliwość automatycznego wykluczania pewnych niepotrzebnych treści z Twoich artykułów. Funkcja ta mogłaby zwać się "Oczyść treść" (aktualnie kryje się pod nazwą "Przeładuj z tagami") i znajdziesz ją w menu aplikacji (tapnij w prawym górnym rogu podczas lektury artykułu - jeśli jednak chciał(a)byś dowiedzieć się, jak dokładnie korzystać z tej funkcji, wstrzymaj się na moment i czytaj dalej).

Pokażę Ci teraz, jak czerpać z tego korzyści. Jako przykładu użyję artykułów które często zawierają "blok polecanych": sekcję zawierającą linki do innych artykułów, powiązanych z tym który aktualnie czytam. Taka sekcja może pojawić się "znikąd" gdziekolwiek pośród tekstu artykułu. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ją odnaleźć: jakimi dokładnie słowami się rozpoczyna? Przyjrzyj się artykułowi w normalnym trybie (tj. zanim użyjesz funkcji "Oczyść treść") by znaleźć odpowiedź. Dla przykładu, oto artykuł tego typu, na który natrafiłem:

Przed oczyszczeniem

Jak widzisz, blok polecanych rozpoczyna się słowami "Related Stories" ("Powiązane Historie"). Pamiętając o tym, wybieram "Oczyść treść" (z menu w prawym górnym rogu) i czekam, aż tekst się przeładuje.

To co powinieneś/powinnaś ujrzeć po chwili, to Twój artykuł z masą dodatkowych, tzw. "tagów/znaczników" (każdy tekst zaznaczony na niebiesko, zielono lub szaro). Niech ów dziwny widok Cię nie zdezorientuje - po prostu pozwól wszystkiemu załadować się do końca, aż będziesz mógł/mogła przewijać tekst w dół. Wówczas przewijaj ostrożnie, starając się zlokalizować tą samą pozycję, którą znalazłeś/aś wcześniej: sam początek bloku polecanych, rozpoczynający się od "Related Stories". Oto jak to wygląda w przypadku Mojego przykładu:

Widok oczyszczania treści

A teraz finalny krok: zaobserwuj, czy blisko początku bloku polecanych znajduje się jakikolwiek zaznaczony na niebiesko tekst?

Dobrze wiedzieć:
"Pod maską" artykułu znajduje się tzw. "kod źródłowy". Znajdziesz w nim nie tylko właściwą treść artykułu - ale i wiele dodatkowych elementów, głównie tzw. "tagów".

W naszym przypadku tagi mogą grać rolę znaczników wskazujących na różne typy treści: gdzie dana treść się rozpoczyna, a gdzie kończy. Ponadto, są one zorganizowane w stylu Matrioszek: umieszczone jedne w drugich.

Może to wyglądać następująco:

...to jest właściwa treść artykułu który czytasz i nagle [tagX [tagY wkracza jakaś niepożądana treść - np. reklama tagY] tagX] ...po czym artykuł jest kontynuowany...

Zwróć uwagę na właściwe [tagi] które umieszczone są wewnątrz nawiasów kwadratowych (lewy dla otwierających - prawy dla zamykających): Handy pomaga wychwycić je poprzez oznaczanie tych elementów na niebiesko, zielono lub szaro (zielone omówimy innym razem, jako że stanowią osobny przypadek).

Jeśli chcesz ukryć niechcianą część, postaraj się dowiedzieć, który tag opiewa ją "najbardziej od zewnątrz". W powyższym przykładzie takim tagiem jest "tagX". Teraz wystarczy że tapniesz ów tag i wybierzesz "Ukryj".

Akcje oczyszczania treści

Jeżeli żaden zaznaczony na niebiesko tekst nie poprzedza niechcianej części treści - nie trać nadziei, pracujemy nad ulepszeniem Mechanizmu Oczyszczania Treści w jeszcze większym stopniu, by uwzględniał i takie przypadki.

Artykuł powinien zostać przeładowany ponownie - gdy to nastąpi, sprawdź czy tekst jest wyświetlony poprawnie, tj. 1) żadnych więcej "polecanych" oraz 2) niczego innego nie brakuje.

Jeśli wszystko wydaje się w porządku, to wszystko: możesz cieszyć się czystszymi artykułami - z przyjemnością czerpiąc profity z tej funkcji. Od teraz każdy nowy artykuł będzie oczyszczony automatycznie. Jeśli chciał(a)byś oczyścić również już wcześniej pobrane artykuły - użyj opcji "Przeładuj pełną treść" z menu podczas ich lektury.

Po oczyszczeniu

Jako ciekawostka: jeśli chciał(a)byś ponownie użyć "widoku oczyszczania treści" (tj. po zastosowanym oczyszczaniu), ujrzysz tagi wyglądające inaczej: ten który wybrałeś/aś do ukrycia jest teraz oznaczony na szaro, podczas gdy cała treść na jaką wpływa, jest przekreślona:

Widok oczyszczania treści po oczyszczeniu

Jeśli jednakowoż wygląda na to, iż po oczyszczeniu artykuł nie jest kompletny, możesz odwrócić proces. Aby to zrobić:

  1. Powtórz wszystkie kroki opisane wyżej, lecz tym razem tapnij na szary element i wybierz "Pokaż".

lub

  1. Wejdź do ustawień aplikacji ➜ Zaawansowane ➜ Reguły usuwania treści i usuń linijkę z nazwą oznaczonego kolorem tekstu, który wcześniej ukryłeś/aś.

No comments:

Post a Comment

If You’d like to share a little bit more thoughts on those, it would be great (it’s not necessary):Jeśli chciał(a)byś nieco bardziej podzielić się wrażeniami, byłoby świetnie (nie jest to konieczne):

Are You a developer and would like a website for Your app? Feel free to contact :) !

Jesteś deweloperem i chciał(a)byś stronę dla Swej aplikacji? Zapraszam do kontaktu :) !

Sind Sie ein Entwickler und möchten eine Webseite für Ihre App? Suchen Sie einfach den Kontakt :) !